Artykuły

Wybieramy panele podłogowe!

 

Wybierając podłogę do salonu, coraz częściej sięgamy po panele podłogowe. Czy jest w tym coś dziwnego?  Otóż nie, mają one bowiem wiele zalet. Przede wszystkim chodzi oczywiście o cenę, która z reguły jest kilkukrotnie niższa niż ta, którą zobaczymy na podłogach z drewna naturalnego. Oczywiście wiele osób upiera się przy stanowisku twierdzącym, że podłogi drewniane są wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju, a panele to zawsze tylko imitacja. Tak się jednak składa, że nowe technologie wykorzystywane w produkcji paneli coraz bardziej zacierają granicę pomiędzy podłogami z drewna a tymi ułożonymi z paneli. Chcesz wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając panele podłogowe? Zapraszamy do lektury!

 

Dobre panele, czyli jakie?

Pierwsze, o czym musimy sobie powiedzieć na początku tego artykułu to kwestie, które odróżniają panele dobrej jakości od tych miernych. Najważniejsza jest oczywiście wytrzymałość. Ta w przypadku paneli podłogowych określana jest przy pomocy konkretnych parametrów oznaczających ścieralność (od klasy AC1 do klasy AC5, gdzie ‘trójka’ oznacza panele często wykorzystywane w sypialniach i gabinetach). Oczywiście im większy parametr AC, tym panele wytrzymalsze. Jak nietrudno się domyślić, te z oznaczeniem AC5 będziemy chcieli wykorzystać w najbardziej ruchliwych pomieszczeniach, tam, gdzie dzieje się najwięcej.

 

Laminowane vs Winylowe

Skoro już wiemy, jak rozróżnić liche panele od tych solidnych, przyszedł czas na dokonanie konkretnego wyboru. Najpopularniejszymi panelami podłogowymi są panele laminowane - obecne w dziesiątkach tysięcy polskich domów. Ich głównym konkurentem są panele winylowe, które od niedawna szturmem zdobywają serca kolejnych kupujących. Czym one się różnią? Otóż takie panele jak panele winylowe Parador w przeciwieństwie do swoich konwencjonalnych, laminowanych odpowiedników wykazują się dużą odpornością na zabrudzenia i krótkotrwałe zalania. W ten sposób dorównują one funkcjonalnością płytkom ceramicznych, ale w przeciwieństwie do nich nie są one zimne w dotyku. Podłogi winylowe mają wiele zalet, a sama wytrzymałość i świetne tłumienie kroków to tylko niektóre z nich.

 

Nie tylko ergonomiczna, ale i zjawiskowa

Jak wiemy, w wyborze podłogi licz się również estetyka, a ta jest w przypadku ‘winyli’ na najwyższym poziomie. Panele z tego materiału doskonale imitują nie tylko strukturę drewna, ale np. kamienne wzory. To w połączeniu z ich właściwościami sprawia, że z powodzeniem można je wykorzystać nie tylko w salonie, czy pokoju, ale także w kuchni, czy nawet łazience! Jeżeli szukasz podłogi łatwej w utrzymaniu, która całymi latami będzie cieszyć oko to koniecznie sprawdź panele winylowe!

 

 

 

 

Wróć